Tuludeklaratsiooni saab esitada Maksu- ja Tolliametile alates 15. veebruarist kuni 2. maini 2022.
Tuludeklaratsiooni esitavad residendist füüsilised isikud eelmise kalendriaasta tulu kohta. Füüsiline isik on resident, kui tema alaline elukoht on Eestis või kui ta viibib Eestis 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul vähemalt 183 päeval.
Tuludeklaratsioon on eeltäidetud. See tähendab, et deklaratsioonile on kantud Maksu- ja Tolliameti andmebaasis olevad andmed maksumaksja ning tema tulude ja kulude kohta.
Enne tuludeklaratsiooni esitamist tasub veenduda, kas üldse on vajadus deklaratsiooni esitada. Tuludeklaratsiooni ei pea esitama inimesed, kelle aastane tulu ei olnud üle 6000 euro, kelle tulult ei ole vaja tasuda täiendavat tulumaksu ning kellel ei ole kasutada maksusoodustusi. Maksuvaba tulu saab aastas kasutada kuni 6000 eurot. Aastatulu kasvades 14 400 eurolt 25 200 euroni väheneb maksuvaba tulu vastavalt valemile 6000 – 6000 / 10 800 x (tulu summa – 14 400).
Maksustatavast tulust saab maha arvata ühe eluaseme ostuks ja/või ehitamiseks, eluaseme ehitamise eesmärgil maatüki soetamiseks võetud laenu intressid, mille maksumaksja möödunud aastal pangale tasus.
Mida teha oma rahaga?
- MINTOS – investeeri Euroopa populaarseimal ühisrahastusplatvormil (alates 5 eurost)
- AUFORT.GOLD – investeeri tulevikku ja osta kulda või hõbedat (alates 30 eurost)
- ESTATEGURU – investeeri lühiajalistesse kinnisvara ärilaenudesse (alates 50 eurost)
- COINBASE – osta oma esimene Bitcoin. Konto loomisel $32 tasuta coine.
SOODUSKOOD! Kasuta aufort.gold e-poes koodi “InKo5” ja saad 5 eurot ostult alla.
Tuludeklaratsiooni kuupäevad
Olulised kuupäevad tuludeklaratsiooni esitamisel:
- 15. veebruar – algab tuludeklaratsiooni esitamine e-maksuametis.
- 25. veebruar – hakatakse tagastama elektrooniliselt tulu deklareerinutele
- 18. märts – algab tulumaksu tagastamine deklaratsiooni paberil esitanud klientidele.
- 2. mai – tuludeklaratsiooni esitamise tähtaeg.
III pensionisamba sissemaksetelt saab tulumaksu tagasi, kui sissemaksed moodustasid kuni 15% isiku Eestis maksustatavast tulust ja jäid alla 6000 euro aastas.
Deklareerida tuleb ka krüptovara tehingutest saadud kasu. Oluline on seejuures, et krüptovara ei maksustata nagu väärtpabereid, vaid nagu vara. See tähendab, et inimene ei saa ühe tehingu kasumist maha arvata teiste tehingute kahjumit.
Tuludeklaratsioonis deklareeritakse ainult investeerimiskontole tehtud sissemaksed ja kontolt tehtud väljamaksed. Kui väljamakse ületab sissemakseid, siis tekib maksukohustus.
Kolmandat aastat järjest saab inimene soovi korral oma enammakstud tulumaksu või osa sellest suunata annetuseks. Valida saab heategevuslike ühingute seast kuni kolm annetuse saajat.
Kuidas tuludeklaratsiooni esitada?
Kui soovite tuludeklaratsiooni esitada e-maksuametis, siis peate minema EMTA kodulehele. Siseneda saate: ID-kaardi, mobiil-ID, Smart-ID abil või internetipanga kaudu.
- ID-kaardiga – sisestage ID-kaart kaardilugejasse ja vajutage nuppu “Sisenen”. Seejärel sisestage ID-kaardi PIN1.
- Mobiil-IDga – sisestage oma isikukood ja mobiilinumber ning vajutage nuppu “Sisenen”. Seejärel sisestage mobiil-ID PIN1.
- Smart-IDga – sisestage oma isikukood, valige riik ja vajutage nuppu “Sisenen”. Seejärel järgige juhiseid oma mobiili Smart-ID rakenduses.
- Internetipanga – autentmiseks valige pank ja järgige edasisi juhiseid.
NB! E-teenindusse ei saa enam siseneda pangalingi kaudu. Kui olete e-maksuametisse sisse loginud, siis valige menüüst “Maksud” ja seejärel „Tuludeklaratsioon”. Pane tähele, et ka nutitelefonis on võimalik deklaratsiooni esitada. Tuludeklaratsiooni saab esitada ka teenindusbüroos või posti teel.
Suure kootmuse tõttu võib e-MTAsse sisenemine olla ka piiratud. Esimestel päevadel on koormus infosüsteemile väga suur ja seetõttu ei saa kõik soovijad korraga deklaratsiooni täitma asuda. Ooteaeg võib olla pikk ka infotelefonile helistades.