Tähtajaline hoius

Tähtajaline hoius on hea võimalus raha kogumiseks ja hoidmiseks. See tähendab, et sa saad panna oma vaba raha tööle ja teenida selle pealt intressi. Sinu tähtajaline hoius on kindlustatud Tagatisfondi poolt kuni 100 000 eurot ühe hoiustaja kohta ühes pangas. Miinimumsumma hoiuse avamiseks on tavaliselt 100 eurot.

Tähtajaline hoius

Vastavalt oma tulevikuplaanidele ja vajadustele saad avada mitu hoiust erinevate summade ja tähtaegadega. Kui vaja, saad hoiuse enne tähtaega lõpetada, kuid sel juhul kaotada teenitud intressid.

Tähtajalise hoiuse periood võib kesta 1 kuu kuni 10 aastat. Avamine on lihtne: ava pangas sobiv konto, kanna sinna summa, mille soovid hoiustada, ja vali internetipangas “Hoiuse avamine”, määrates samas ka hoiuse tähtaja. Hoiuse avamine on pankades tasuta.

Pane tähele, et intressid makstakse välja hoiuperioodi lõpus. Intressimäär on esitatud aastaprotsentides. Arvutamisel võetakse arvesse 360-päevast aastat ja tehingu tegelikku päevade arvu.

Pank peab ise tulumaksu kinni väljamakstud hoiuseintressidelt. Tähtajaliselt hoiuselt teenitud intresside ja sellelt maha arvatud tulumaksu andmed kantakse automaatselt sinu tuludeklaratsioonile.

Parim tähtajalise hoiuse intress

Tähtajalise hoiuse intressimäär määratakse tavaliselt hoiuse avamisel ja jääb fikseerituks kogu perioodi jooksul. Intressid makstakse tavaliselt välja hoiuse tähtaja lõpus. Samas, mõned pangad pakuvad võimalust intresse saada ka regulaarselt – nt iga kuu. Aga siis peab arvestama sellega, et intressi summad on pisemad.

Tähtajaline hoius võrdlus

Erinevate Eesti pankade tähtajaliste hoiuste võrdlus:

1 kuu3 kuud6 kuud9 kuud12 kuud
LHV2,25%3,75%4,10%4,20%4,50%
SEB2,25%3,75%4,00%4,00%4,50%
Coop Pank2,25%3,75%4,10%4,20%4,50%
Swedbank2,25%3,75%4,00%4,00%4,50%
Holm Bank4,00%4,20%4,40%4,60%
Bigbank3,25%3,75%4,00%4,25%4,60%
Luminor3,60%3,80%4,00%4,00%
Inbank3,10%4,10%4,20%4,50%

Tähtajaliste hoiuste intressimäärade võrdlus on esitatud 25. november2023 seisuga. Info on saadud pankade kodulehtedelt.

Tähtajalise hoiuse arvutuse näidised

Kui sul on hetkel vaba raha 13 000 eurot ja soovid selle panna tähtajalisele hoiusele, siis 12 kuulise hoiuseperioodi jooksul on sul võimalik teenida umbes 600 eurot. Kui see summa jagada 12 kuu peale, siis see teeb keskmiselt 50 eurot kuus lisaraha.

NB! See arvutus on ligikaudne ja võib erineda sulle pakutavatest tingimustest.

Tähtajalised hoiused on tavaliselt madala riskitasemega investeeringud. See on populaarne valik inimeste seas, kes soovivad teenida intressi oma raha pealt, kuid ei soovi ise aktiivselt investeerimisega tegeleda.