Tundi viib läbi Bigbank Eesti äriüksuse juht Jonna Pechter. Nii nagu on kasulik teada fakte bioloogia, keemia ja paljude teiste õppeainete kohta, nii on väga oluline juba varakult õppida ka rahaga ümber käima, seda koguma ja investeerima.
Tere, mina olen Jonna Pechter ja ma olen Bigbanki Eesti äriüksuse juht. Tere tulemast minu teise koju ehk Bigbanki Tallinna kontorisse. Me oleme siin Tallinna kesklinnas kuuendal korrusel, võib isegi öelda südalinnas. Täna räägime sellest, kuidas raha meie juurde tuleb. Tutvustan lähemalt, et kuidas on üldse võimalik raha teenida. Ja siis ka räägin sellest, et mida juba täna võiks teha, et hakata oma raha teenimist planeerima ja kuidas saada juba keskkooli lõpuks toredaid kogemusi.
Aga enne, kui me selle teemani jõuame, siis ma räägiksin natuke lähemalt, kuidas mina jõudsin raha planeerimiseni. Ma arvan, et see oli umbes kas kuuendas või seitsmendas klassis. Kus me leppisime emaga kokku, et ma hakkan teatud kulutusi maksma oma taskurahast. Mul muid sissetulekut ei olnud. Me leppisime kokku, et ma maksan näiteks kõigi õpikute ja töövihikute, vihikute ja päeviku ja kõik need asjad, et maksan oma taskurahast. Mida see minu jaoks tähendas, oli see, et septembrikuu taskurahast mul ei oleks piisanud selleks, et kõiki neid õpikuid ja asju ära osta. Ja see tähendas, et ma pidin hakkama koguma. Me rääkisime sellest pikalt enne läbi ja tegelikult see andis mulle väga hea kogemuse just selleks, et kui sul mõni kuu võivad minna kulutused nii suureks, et su tulud ei kata neid ära ja sa tead seda juba ette, kuidas siis on võimalik planeerida. Ja sellest hetkest ma sain aru, et raha planeerimine on hästi-hästi oluline ja kui ma juba oma elu alustasin, siis mul oli hästi lihtne ette näha kõiki neid kulutusi, mis mul on tulemas ja seda planeerimist läbi viia.
Aga lähme siis nüüd tänase teema juurde ja vaatame siis, kuidas raha meie juurde võib tulla. Ja ma ütleks seda, et on põhimõtteliselt kolm varianti, kuidas kuidas raha teenida saab. Esimene võimalus ja mis on üsna ka sagedane, on siis see, et müüakse oma aega ja töövõimet. Teine võimalus on see, et teenitakse oma raha või asjade kellelegi kasutada andmisest. Kolmas võimalus teenida on ettevõtlikuselt. Ma räägin kohe kõigist ka vähemalt. Oma aja ja töövõime müümist võib nimetada palgatööks. Ja selleks on ka väga palju erinevaid võimalusi. See tähendab põhimõtteliselt seda, et sa teed teatud ülesandeid ja sa saad sellest kokkulepitud raha. Seda võib teha igatpidi näiteks sulle kellast kellani töö, sa käid, sa teed teatud ülesandeid, saad palka iga kuu. Sa võid töötada graafiku järgi. Sa võid töötada näiteks töö ampsudena, nagu on ka üsna populaarne, et sa lihtsalt valid hommikul kuhu sa tahaksid tööle minna ja siis lähed ja teed väikseid selliseid tööülesandeid. Või siis on ka inimesi, kes on vabakutselised. Nad on tavaliselt küll kogenumad, aga see tähendab seda, et kui on vaja teha mingi projekt, siis nad lähevad ettevõttesse ja tegelevad selle konkreetse asjaga. Aga põhimõtteliselt see kõik tähendab seda, et sa müüd oma aega. Ja sulle makstakse selle eest, et sa kuhugi lähed ja midagi teed.
Nüüd teine võimalus raha teenida on siis oma raha kasutada andmisest näiteks. Seda kutsutakse investeerimiseks (ka asjade kasutada andmist). Näiteks sul on võimalik võtta oma raha, panna see hoiusele, see tähendab seda, et pank saab seda raha kasutada ja on nõus selle eest sulle maksma. Siis on võimalik näiteks panna raha kas mõnda fondi või aktsiatesse. Osta näiteks ettevõttes osalus ja see tähendab, et see ettevõte saab näiteks seda raha kasutada ja on nõus sulle selle eest siis maksma, kui ettevõttel läheb hästi. Või sa võid näiteks anda kellelegi lihtsalt laenu. Ja see tähendab ka seda, et sa annad oma raha kellelegi kasutada ja siis tema maksab sulle intressi, ehk siis tasu selle eest. Küll, aga mis on hästi oluline aru saada, et selliste investeerimisega kehtib alati see reegel, et mida rohkem sulle raha makstakse, seda suurem on risk, et sa jääd üldse oma rahast ilma. Ja ma võin seda kohe päris kindlasti öelda, et sellist võimalust, et keegi ütleb, et risk üldse ei ole, aga teenid hästi palju. Kui keegi sulle niimoodi ütleb, siis on päris kindel, et ta valetab, sest sellist asja ei ole võimalik.
Nüüd teine võimalus on oma asju kellelegi kasutada. See tähendab näiteks seda, et kui sul on oma korter, sa võid anda selle kellelegi kasutada ehk välja üürida. Või siis sa võid samamoodi näiteks anda kellelegi oma autot kasutada või siis tänapäeval isegi laenutatakse kas mänguasju või tööriistu või midagi sellist, mida võib-olla kogu aeg vaja ei lähe. Nii, et kõik sellised asjade väljalaenamised on ka üks võimalus teenida.
Ja kolmas võimalus teenimiseks on ettevõtlikkus. See tähendab siis seda, et sul ei pruugigi olla ei raha ega asju aga sul on hea arusaam sellest, mida inimesed tahavad, mida nad vajavad ja millest nad on nõus maksma. Siis sul peab olema hea võimekus luua oma selline tore tiim. Ja lisaks siis peab sul olema ka võimekus siis idee ellu viia, ehk siis, kui sul on hea äriidee. Sa pead olema võimeline looma sellise süsteemi, mis võimaldab seda toodet või teenust ka inimestele pakkuda. Eenamik inimesi, kes on ise rikkaks saanud, on rikkaks saanud just läbi selle, et nad on loonud oma ettevõtte ja loovad seeläbi lisandväärtust. Nüüd, mille poolest on jälle väga keeruline on siis see, et ta vajab päris palju kogemusi. O väga palju võimalusi, et midagi läheb valesti. Samamoodi siis sul peab olema päris hea stressitaluvus, sellepärast et sa kunagi ei tea, kui palju sa siis lõppkokkuvõttes teenid. Nii et öeldakse, et ühest küljest palgatöö puhul on tore, sul on alati teada, kui palju sa teenid, aga teisest küljest sai teeni kunagi rohkem kui oma palk. Samal ajal ettevõtluse puhul sa ei tea, kas sa üldse midagi teenid, aga sul on võimalik siis teenida lõputult palju.
Kui me räägime edasi, siis sellest, kuidas üldse on võimalik juba täna raha kohta midagi teada saada siis ma soovitaksin nelja asja.
Üks võimalus on siis taskuraha abil juba alustada oma finantsplaneerimist. Üks asi, sa võid planeerida oma rahaasju ette, et millele sa pead kulutama. Kas sa oled ootamatusteks valmis, kuidas oma sissetulekuid planeerid? Ja üldiselt see oskus on ülioluline sinu usaldusväärsuse suurendamiseks. Näiteks, kui sa oma rahaasjadega saad hästi hakkama, siis tööandja usaldab sind. Samamoodi, pank usaldab sind, näiteks kui sa tahad kunagi laenude laenu taotleda. Ja kui sa oled oma ettevõtte loonud ja otsid investoreid siis samamoodi investor usaldab sind, kui sa oled rahaasjades hea. Nii, et see on igal juhul oluline juba praegu, kui sa saad taskuraha, siis sa saad sealt pealt harjutada oma sellist planeerimist ja seda, kuidas seda võimalikult hästi kasutada.
Siis ma soovitan veel minna suvel tööle. See on selle poolest väga kasulik, et sa saad ühest küljest teenida natuke raha aga sa saad ka enda kohta hästi palju teada. Näiteks, kas sa tahad töötada kontoris või sa tahad töötada näiteks liikuvalt. Kas sa tahad teha analüütilist tööd või sa thaad teha sellist loovat tööd või seda teha hoopis oma kätega tööd? Kui sa proovid, siis sa saad kohe aru, mis sulle kõige paremini sobib. Või näiteks, et kas sa tahad töötada kellast kellani või kus sa tahad töötada graafiku alusel. Niimoodi, et mõni päev on sulle üks päev vaba, teine päev vaba. Või sa tahad näiteks tükitööna tööd teha või siis töö ampsudena. Kui sa proovid neid järele, sa saad kõige paremini aru, mis sinu jaoks just täpselt kõige rohkem sobib või vähemalt saad teada, mis sulle siis ei sobi. Isegi kui sa kohe ei leia ka oma lemmikasja.
Tee oma õpilasfirma. Põhikoolis on võimalik teha juba minifirmat ja siis pärast keskkoolis on võimalik õpilasfirmat. See on nii hea võimalus saada kogemusi. Sa saad luua oma tiimi, sa saad harjutada koostööd, mida läheb igal juhul vaja. Sa saad õppida aru saama klientide vajadustest, mida klient üldse tahab, millest nad on nõus maksma. Samamoodi sa saad õppida hinnastamist lähtuvalt kliendist, mitte iseendast. Mis on hästi huvitav, ma olen ise juhendanud päris palju õpilasfirmasid ja väga huvitav asi on see, et enamik õpilasi tahavad hinnastada oma asju palju odavamalt, kui tegelikult mõistlik oleks. Näiteks mul oli üks tore õpilasfirma, kes siis arvutas välja, et tema toote omahind on 2,50. Nüüd ta otsustas, et hakkab seda müüma 3,00 euroga. Ütlesin, et ära müü kolme euroga! Ma oleks nõus maksma kümme. Et see on ka väga hea selline kogemuse, kuidas aru saada, et okei, et ma oleks valmis müüma toodet kolme euroga, aga tegelikult võib-olla inimesed on nõus ostma kümne euroga. Miks sa siis kaotad selle kogu raha?. Nii et õpilasfirma on selline koht, kus sa just saad selle väga hea kogemusel. Mis sa veel saad, sa saad õppida varude planeerimist, ehk siis just seda, et kui sul on vaja näiteks osta mingid asjad ette ja siis sa pead pärast neid müüma. Kuidas sees on kõik välja näeb, et see kõik annab sul võimaluse aru saada, et kas ettevõtlus kui selline on üldse sinu jaoks. Ja kui on, siis ta annab sulle ka häid kogemusi ja miks mitte, sai võiks siis sama toreda tiimiga, kellega sa keskkoolis midagi koos teed pärast luu, oma ettevõtet. Või teine variant on siis see, et sa saad aru, et ettevõtlus ei ole päris sees ja tahaks ikkagi minna ja töötada konkreetses kohas.
Lõppkokkuvõttes, kui sul on mis iganes unistus. Kui sa oled mõelnud, et ma näiteks tahan selleks saada või teiseks asjaks saada, siis proovi seda järele. Mida varem sa aru saad, kas see on ikkagi sinu jaoks seda parem see on. Näiteks kui sa oled mõelnud, et sa tahad hakata näiteks blogijaks või tahad saada suunamudijaks. Siis proovi järele, proovi kirjutada natuke oma blogi või püüa teha mõned videod. Vaata, kas see on see, mis sind tegelikult huvitab. Näiteks mina tahtsin kunagi saada ajakirjanikuks ja ma olin üsna kindel, et vot minust saab ajakirjanik ja ma läksin kooli ajalehte. Mulle tegelikult see väga meeldis, ma kirjutasin seal artikleid. Aga mingil hetkel ma sain aru, et see ei ole võib-olla päris see, mida ma tahaks elu lõpuni teha. Ja siis ma avastasin juba teised toredad asjad ja mõtlesin, et lähen ikka hoopis majandust õppima.
Või näiteks kui Sa tahad saada näitlejaks, siis proovi järele. Proovi teha kasvõi mingeid väikesi näidendeid, et sa saad aru jällegi, et kas see elustiil sulle sobib või mitte. Ja igal juhul see annab sulle võimaluse ühest küljest teenida natuke raha. Aga siis ka õppida iseenda kohta, et mis sulle meeldib, mis sulle ei meeldi. Millist elustiili sa endale tahad ja võib-olla, kui sa ikka mõtled pärast ringi, siis sellest ei ole ka mitte midagi. Aga mida paremini sa saad aru täna sellest, mis, mis sind huvitab, see võimaldab Sul valida ka oma eriala.
Meil olid kolm võimalust, kuidas raha teenida. Oli siis oma aega ja oskusi müües, oli oma raha või asju kellelegi kasutada andes või siis omaettevõtlikkust rahaks tehes. Ja kuidas siis on võimalik juba täna hakata proovima – on rahaasju ette planeerides juba taskuraha abil, tööle minnes suveks, õpilasfirma tehes, mis on igal juhul hea mõte proovida. Ja siis kõiki oma unistusi läbi proovides, et aru saada, kas see on see, mis, mis sind õnnelikuks teeb. Selle meeldiva kõrvalmõjuna, siis saad sealt kõrvalt teenida ka raha. Ja kõige olulisem raha planeerimise puhul on see, et sinu finantskäitumise järgi hakkavad tegelikult teised inimesed sinu kohta tegema järeldusi. Nii, tulevased tööandjad, mida paremini sa oma rahaasjade üle kontrolli omad, siis tööandjad, seda kohe võtavad arvesse. Teisest küljest, tulevased laenuandjad, kui sa tahad omale näiteks oma kodu osta või siis autot liisida, et toredasti reisimas käia ja ringi sõita. Samamoodi pank vaatab sinu rahalist võimekust ja finantskäitumist. Aga aga miks mitte tulevased investorid võib-olla sinu ettevõttesse tahavad täpselt samamoodi teada, siis kuidas see rahaasjadega hakkama saad.
Millal ma sain teada, et pangandus on just minu jaoks?
Ma arvan seda, et ma käisin ülikooli ajal ka kahel suvel praktikal Swedbankis ja mul on tegelikult väga meeldis. Ma ei olnud küll kindel, et ma ei taha mitte kuskil mujal tingimata töötada, aga ma igal juhul sain teada, et pangandus on tore. Mulle meeldivad reeglid, see on üks asi, mis peab meeldima selleks, et pangas edukalt töötada, sest panganduses on hästi palju reegleid. Hästi palju regulatsioone. Sa pead kõike tegema täpselt õigesti. Ja siis ausalt öeldes peale ülikooli ma kohe pangandusse tööle tulingi ja siiamaani olen jäänud.
Mis on raha planeerimise juures kõige olulisem?
Vastus peitub küsimuses endas. Ma arvan, et raha planeerimine ongi kõige olulisem. Sellepärast et tegelikult on ju tegemist lihtsa matemaatikaga. Sa vaatad, kui palju sulle raha iga kuu peaks sisse tulema ja siis vaatad, kui palju sa pead iga kuu kulutama. Ja enamasti need summad, mida sa pead kulutama, on üsna etteaimatavad. Kui sa juba üksi elad, siis sa pead maksma, ütleme, telefoniarved ja kommunaalkulude arved ja süüa pead ostma, aga üldiselt need kulud on ka umbes sama suured. Sa tead, palju sul kulub ja kui sa selle läbi mõtled, palju sul kokkuvõttes kulub ja palju sulle siis alles raha jääb, siis seda on hästi lihtne teha. Mul on ka mõned nipid, et kuidas seda lihtsamaks teha, enda jaoks. See, et kuidas mina olen teinud. Esiteks on see, et ma mõtlen välja, palju ma tahan säästa ja ma selle raha, mis ma tahan säästa, kannan kohe teise konto peal ära. Siis ta ei ole mul ees, see tähendab seda, et ma ei kuluta seda kogemata ära, vaid vaid see säästetav raha on mul juba olemas. Ja nüüd selle raha, mis mul on, siis kontol, ma võin rahulikult ära kulutada.
Mis teeb raha planeerimise võib-olla keerulisemaks on see, kui sul ei ole sellised ühtlased sissetulekud. Minul on väga lihtne, töötab pangas. Iga kuu kindlal kuupäeval tuleb sulle fikseeritud summa raha ja siis ei ole midagi hullu. Aga mõnikord võib juhtuda, et sul palk tulebki, ütleme läbi töö ampsude või läbi selliste projektipõhiste tööde. Ja vot siis läheb keeruliseks. Sellepärast et siis sa pead aru saama, millal sul järgmine projekt tuleb, kui palju sa sealt teenid. Ja ega seal muud ei olegi, sul on mõistlik siis hoida omale piisavalt rahatagavara, et kui järgmine projekt venib ja sa ei saa sealt rahasid kätte, et siis ei juhtu ka midagi hullu. Nii, et põhiline on see, et, et sa planeerid, liidad, lahutad. Ja tegelikult kõik juba töötab väga hästi.
Tagasi Kooli eesmärk on aidata kooliõpilastel õppida eluoskusi, et ühiskonnas hästi hakkama saada. Selleks pakub Tagasi Kooli veebipõhist keskkonda külalistundide, õppekäikude ja töövarjuvõimaluste kokku leppimiseks ning e-külalistunde.
Transkriptsioon: Investeerimsikonto.ee
Päisepilt: YouTube