TASUTA E-RAAMAT “Väärtpaberite teejuht”

Tallinna Börs andis 2008. aastal koos tipp-spetsialistidega välja õpiku “Väärtpaberite teejuht”, mis tutvustab erinevaid väärtpabereid, investeerimisvõimalusi, väärtpaberituru infrastruktuuri, portfelli koostamist ja tehingute maksustamist. Õpik on mõeldud kõigile, kellel soov säästa ja säästude investeerimiseks lisateadmisi koguda.

Raamatu “Väärtpaberite teejuht” sisukord:

 1. Aktsia
  • Aktsiate liigid, nimiväärtus ja turuväärtus, aktsiaemissioon, aktsiaraamat ja väärtpaberikonto, aktsionäri õigused ja kohustused, aktsiate kajastamine raamatupidamises, aktsiate väärtuse määramine, aktsiatesse investeerimine ja nendega kauplemine, investeerimisega seotud riskid.
 2. Võlakiri
  • Võlakirjade liigid, võlakirjaemissioon, võlakirja nimiväärtus ja turuväärtus, väärtuse määramine ja võlakirjadesse investeerimisega seotud põhiriskid.
 3. Fondiosak
  • Fondide tüübid, avatud fond ja kinnine fond, fondivalitseja, fondiosaku puhasväärtus ja selle määramine, fondi kulud ja tasud, pensionifondid, indeksifondid, hedge-fondid ehk riskifondid, riskikapitali- ja erakapitalifondid, fondiosakutesse investeerimine ja nendega tehingute tegemine.
 4. Tuletisväärtpaber
  • Tuletisväärtpaberite liigid, tuletisväärtpaberitega kauplemine ja seotud riskid.
 5. Muud investeerimisvõimalused
  • Pangahoius, investeerimishoius, elukindlustus, eralaenud, toorained, kinnisvara, valuutad, infrastruktuur, saastekvoodid, kunst, mets, haridus, sotsiaalne kapital.
 6. Väärtpaberituru infrastruktuur
  • Depositooriumid, börsid ja alternatiivsed kauplemiskohad ja väärtpaberiarveldused.
 7. Investeerimisportfelli koostamine
  • Tootluse mõõtmine, finantsvõimendus, riski mõõtmine, portfelliteooria põhimõtted, investeerimisfondid ja fondiportfellid.
 8. Väärtpaberitehingute maksustamine
  • Väärtpaber ja maksukohustuslane, väärtpaberite müügist saadud kasu ja kahju, tulu deklareerimine ja kahju edasikandmine, pärimise erireeglid, repotehingute maksustamine, kassapõhine maksustamine, väärtpaberite vahetamine ja kinkimine, FIFO ja KKM, saadud dividendid ja intressid, pensionifondidega seotud erisused ja investeerimiskonto.

Laadi tasuta alla siit

Ühed väärtpaberid kaotavad börsikrahhides ja majanduskriisides väärtust rohkem, teised vähem, kolmandad ei lase ennast peaaegu üldse kõigutada (aga neid on vähe), neljandatega saab oskaja langustest hoopis kasu lõigata. Nüüd, pärast “Väärtpaberite teejuhi” lugemist olete nende kõigiga tuttavaks saanud. Vaata ka teisi raamatute ja podcastide soovitusi.